Projektowanie i Aranżacja Wnętrz Biurowych, Użytkowych i Komercyjnych

Home » BLOG » Blog » Projektowanie i Aranżacja Wnętrz Biurowych, Użytkowych i Komercyjnych

Projektowanie wnętrz to bardzo rozległe zagadnienie. Może wydawać się, że firmy działające w tej branży zawsze są w stanie zrealizować na wysokim poziomie każde zlecenie, niezależnie od tego, czy jest to aranżacja powierzchni biurowych, wnętrz komercyjnych czy wnętrz publicznych i użytkowych. Każdy taki typ projektu różni się, a na te różnice wypływa bezpośrednio charakter obiektu.

Co bierze się pod uwagę podczas aranżacji wnętrz w biurach?

Biuro to przestrzeń, w której przebywa przeważnie od kilku do nawet kilkudziesięciu osób. Zanim projektant przystąpi do takiego zlecenia, musi zastanowić się, czego potrzebuje dany pracownik. Przeważnie w takich aranżacjach zachowuje się raczej neutralną kolorystykę i proste formy. W nieco bardziej nowoczesnych biurach mogą pojawić się bardziej jaskrawe kolory i nieregularne kształty. Należy mieć na uwadze to, że takie środowisko nie powinno rozpraszać pracownika. Aby wesprzeć go w realizacji codziennych obowiązków, projektowanie i aranżacja wnętrz biurowych zawsze obejmuje wybór mebli, które są:

  • ergonomiczne;

Wysokość i rozmiar biurek, regulacja foteli, ustawienie stołów względem naturalnego i sztucznego oświetlenia – dobry projektant musi zwrócić uwagę na każdą z tych kwestii.

  • funkcjonalne;

Odpowiednia ilość schowków, szaf, regałów – to wszystko sprawia, że łatwiej jest zachować ład i porządek w biurze.

  • dopasowane do rodzaju przestrzeni.

Nieco inny rodzaj i rozmieszczenie mebli wybierze się do niewielkiego biura, a inny do wielkiego open space’u, który dzieli ze sobą kilka firm.

Aranżacja powierzchni biurowych

Projektowanie innych wnętrz komercyjnych oraz wnętrz publicznych

Do wnętrz komercyjnych można zaliczyć nie tylko wnętrza takie jak biura. Zgodnie z niektórymi słownikami za nieruchomości komercyjne uznaje się też np. banki, restauracje i hotele, a więc każdy obiekt, który przeznaczony jest pod prowadzenie działalności gospodarczej. Jak widać, jest to bardzo szeroka kategoria, a to oznacza, że firmy oferujące aranżację wnętrz hotelowych i innych wnętrz komercyjnych muszą mieć bardzo rozległą wiedzę na temat tego, jak działa taki obiekt i czego potrzebują jego właściciele i klienci.

Projektowanie wnętrz użytkowych to często bardziej skomplikowany proces niż aranżowanie mieszkań prywatnych. Oprócz kwestii estetycznych kolosalne znaczenie ma tutaj funkcjonalność wyposażenia, bo przekłada się ona bezpośrednio na pracę osób przebywających w pomieszczeniu oraz, co za tym idzie, na zyski przedsiębiorcy.

Jeśli poszukujemy firmy do realizacji jednego z powyższych projektów, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na doświadczenie, jakim może się ona pochwalić. Trudno oczekiwać, że usługodawca, który do tej pory nie zajmował się wnętrzami magazynu lub wnętrzami wielkiego centrum handlowego, będzie w stanie skutecznie zaprojektować takie powierzchnie użytkowe. Rzetelna firma chętnie dzieli się informacjami o dotychczasowych realizacjach i mówi o swoim doświadczeniu, dlatego dobrze jest w ten sposób weryfikować, z jakiego typu przedsiębiorstwem akurat mamy do czynienia.