Toaleta Publiczna nad Wisłą w Warszawie
Autorzy: Paweł Pałkus, Jakub Kasprzak
Naszą główną ideą było stworzenie budynku spełniającego swoją funkcję jak i współistnienie z charakterystycznym krajobrazem
Wisły w okolicy mostu poniatowskiego. budynek sanitariatów tworzy harmonię z rzeką, poprzez zastosowanie falujących ścian w rzucie nawiązuje do kształtu nieuregulowanego koryta rzeki Wisły. Natomiast fale pojawiające się w elewacji są delikatnym nawiązaniem do dominanty stadionu narodowego.
Jako że budynek sanitariatów sam w sobie nie powinien być zbytnio wyeksponowany postanowiliśmy odsunąć go od
ul. wybrzeża szczecińskiego, oraz stworzyć skarpę zieleni ,która zarazem zaprasza na plażę jak i kamufluje naszą architekturę.
Nawiązując do historii plaż warszawskich z przed wybuchu powstania warszawskiego uznaliśmy ,że tereny zalewowe w okolicy sanitariatów powinny być zrewaloryzowane oraz
odpowiednio przygotowane do funkcji plaży, której brakuje w naszej stolicy.
Budynek sanitariatów nie powinien być zwykłym szaletem miejskim znanym z ostatnich lat. rozbudowana funkcja poprzez:
przebieralnie , natryski zewnętrzne , magazyn leżaków, parking na rowery , czy też ławki wypoczynkowe ma za zadanie stworzenie przyjaznej jak i funkcjonalnej architektury dla potencjalnych plażowiczów jak i kibiców euro 2012.
Budynek jest posadowiony poza terenem zalewowym, dostępny od strony ul.wybrzeża szczecińskiego dla ruchu pieszego , oraz
ruchu samochodowego, dojazdowego od strony mostu poniatowskiego.
Elewację tworzy beton architektoniczny , drewno oraz stalowa stolarka. ascetyczne wnętrze toalet jest wykonane z płyt granitowych.
Faktura podłogi spełnia wymóg antypoślizogowości poprzez odpowiednią obróbkę kamienia.
Wyposażenie przez nas zaproponowane to produkty stalowe firmy koło . toaleta dla niepełnosprawnych wyposażona jest w serię „koło basic”