Projektowanie i aranżacja wnętrz w biurach

Home » Projektowanie i aranżacja wnętrz w biurach

Projektowanie biura jest dość złożonym procesem, w trakcie którego należy uwzględnić wiele czynników. Zapewnienie odpowiedniej przestrzeni i warunków sprzyjających pracy, tj. temperatura, oświetlenie, a także estetyka i łatwość organizacji pracy, jest niezbędne jeżeli chcemy stworzyć funkcjonalną przestrzeń dla pracowników.

Projekty biur cechują się dwoma bardzo istotnymi aspektami tj. technicznym i estetycznym. Dotyczą one zarówno odpowiedniego zaprojektowania biura pod względem ergonomii pracy jak również jego wyglądu.

Aranżacja wnętrz w biurach Warszawa – aspekty techniczne

Parametry takie jak przestrzeń, oświetlenie i temperatura są podstawą w planowaniu powierzchni biurowej. W celu zapewnienia optymalnych warunków pracy, bez narażenia na szwank zdrowia pracowników, niezbędne jest spełnienie wymogów BHP. Czynniki wymienione w tej części tekstu posiadają także wpływ na wydajność pracowników. Wnętrza biurowe, w których panuje odpowiednia temperatura i są dobrze oświetlone będą mniej męczące i pozwolą na lepsze skupienie się na wykonywanym zadaniu.

 

Przykładowe wnętrz biurowe

Wielkość biura

Jest to podstawa w projektowaniu biura. Aby ustalić wielkość pomieszczania, należy wziąć pod uwagę to ile pracowników będzie w nim pracowało. Projekty biur powinny uwzględniać co najmniej 13 m3 wolnej przestrzeni na jedną osobę i co najmniej 2 m2 podłogi w pomieszczeniu. Jeżeli chodzi o wysokość pomieszczenia, to powinny one mierzyć ok 3 m. Odstępstwem od tej zasady jest jedynie sytuacja gdy w biurze pracuje mniej niż cztery osoby. Wtedy należy przeznaczyć co najmniej 15 m3 wolnej przestrzeni dla każdego z pracowników.

Oświetlenie

Wnętrza biurowe zgodnie z zasadami BHP muszą mieć zapewniony dostęp światła dziennego, ponieważ stanowią stałe miejsce pracy dla pracowników. Wyjątek stanowią tutaj jedynie hale produkcyjne. Jednakże nawet w ich przypadku należy zdobyć odpowiednie zezwolenia.

Z tego powodu w projektowaniu biur niezwykle ważną rolę odgrywają okna i ich rozmieszczenie. Zalecane jest aby w miejscach, w których przebywają ludzie wielkość okna stanowiła 1/8 wielkości podłogi pomieszczenia. Taki rozmiar okna gwarantuje dobre oświetlenie, a co za tym idzie zwiększa komfort pracy.

Coraz popularniejsze stają się również projekty biur z dużymi przeszkleniami przepuszczającymi więcej światła. Dzięki temu w biurze jest zdecydowanie jaśniej, a to sprawia, że wymaga ono mniejszego doświetlenia elektrycznego. Aspekt ekonomiczny stanowi kolejną zaletę dużych okien. Więcej naturalnego światła to mniejsze koszty za energię elektryczną wykorzystaną do dodatkowego oświetlenia. W przypadku takich pomieszczeń jak kuchnia lub łazienka, nie ma żadnych wytycznych do ilości lub wielkości okien, ponieważ pracownicy przebywają tam sporadycznie.

Oprócz oświetlenia naturalnego równie ważne jest również oświetlenie elektryczne. W Polskich Normach minimalny poziom natężenia oświetlenia wynosi:

  • 200 xl w magazynach
  • 300 xl w miejscach takich jak np. recepcja
  • 500 xl w miejscach gdzie pracownik pisze ręcznie, pracuje na komputerze, czyta lub przetwarza dane konferencyjne

 

Kolejną ważną rzeczą przy montowaniu oświetlenia jest zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa w razie jego awarii. Należy zwrócić także uwagę na to aby różnice natężenia światła w sąsiednich pomieszczeniach nie różniły się od siebie o więcej niż 5 xl.

Wentylacja i temperatura w pomieszczeniu

Projektując wnętrza biurowe nie wolno zapomnieć o zapewnieniu odpowiedniego przepływu powietrza. W tym celu warto wziąć pod uwagę montaż wentylacji mechanicznej. Wydajna wentylacja pomieszczenia nie będzie wymagała dodatkowego otwierania okien, które mogą utrudniać przemieszczanie się po biurze, a co za tym idzie pozytywnie wpłynie na komfort pracy.

Niezwykle istotna jest także temperatura. Przepisy BHP zobowiązują pracodawcę do zapewnienia optymalnych warunków termicznych w pomieszczeniu pracy. Chociaż nie określają maksymalnej dopuszczalnej temperatury to przyjmuje się, że nie powinna ona przekraczać 30 stopni. Inaczej jest w przypadku temperatury minimalnej, w przypadku której podano konkretną wartość wynoszącą 18 stopni. Z tego powodu powinno się rozważyć zainstalowanie wiatraków lub klimatyzacji, regulującej temperaturę panującą w pomieszczeniu.

Aspekty estetyczne projektowanego biura

Projekty biur powinny uwzględniać styl pracy jaki panuje w firmie oraz model zarządzania. Warto by przestrzeń, którą stworzymy cechowała ergonomiczność i funkcjonalność. Dzięki temu praca stanie się zdecydowanie przyjemniejsza, pracownicy będą cieszyli się lepszym samopoczuciem, a co za tym idzie wzrośnie ich motywacja do pracy.

Aranżacja powierzchni biurowej – meble biurowe

Wybierając odpowiednie meble i urządzenia, które umieścimy w biurze pamiętajmy, że najważniejsze jest aby zapewniały one pracownikom wystarczająco dużo powierzchni roboczej. Zadbajmy o to by meble były jak najbardziej funkcjonalne i gwarantowały wystarczająco dużo miejsca do wykonywania powierzonych zadań. Zdecydowanie przyśpieszy to pracę i ułatwi jej organizację.

Równie ważne jest zapewnienie łatwej komunikacji między pracownikami. Szybka wymiana informacji na wszystkich szczeblach firmy jest podstawą jeżeli chcemy rozwijać swoje przedsiębiorstwo i odnieść sukces w branży.

Szukając odpowiedniego wyposażenia zwróćmy uwagę by ich wykonanie było solidne. Pozwoli to na zmniejszenie ich awaryjności i poniesionych kosztów ewentualnych napraw.

Przykładowe wnętrz biurowe

Wnętrza biurowe – jakie kolory są najlepsze?

Decydując się na barwy jakie wykorzystamy w pomieszczeniach biurowych, zwróćmy uwagę na to by były one estetyczne i dobrze współgrały ze sobą. Nieprzemyślana pstrokacizna może spowodować rozproszenie, a także zmęczenie przebywaniem w biurze. Wykorzystanie jasnych kolorów sprawi, że pomieszczenia będą wyglądały na przestronniejsze, a dodatkowo pozytywnie wpłyną na nastrój pracowników. Jest to bardzo ważne, ponieważ w to właśnie w tych pomieszczeniach spędzamy sporą część dnia. Ciemne barwy, których nie zrównoważymy jaśniejszymi akcentami, mogą okazać się bardzo przygnębiające i męczące.

Wnętrza biurowe stanową także swojego rodzaju wizytówkę firmy. Warto zatem zadbać o to by oddawało ono charakter firmy, a jednocześnie było schludne i estetyczne. Dzięki temu w przypadku wizyty klienta na pewno wywrzemy na nim dobre wrażenie i zostaniemy lepiej zapamiętani.

Profesjonalne projektowanie i aranżacja wnętrz w biurach

Stworzenie biura idealnego może okazać się dość skomplikowaną sprawą, szczególnie jeśli nie mamy w tym temacie większego doświadczenia. Dobre projekty biur powinny być kompleksowe i uwzględniać między innymi takie aspekty jak: odpowiednie rozmieszczenie okien, możliwość zainstalowania klimatyzacji, a także dodatkowego oświetlenia. Oprócz tego powinny zadbać również o aspekt estetyczny. Wybór kolorów, które będą do siebie pasowały oraz podkreślą charakter firmy, a także wyposażenie ułatwiające dobrą organizację i komunikację, pozytywnie wpłyną nie tylko na samopoczucie pracowników, ale pozostawią także dobre wrażenie w pamięci odwiedzających nas klientów. Z tego powodu warto zastanowić się na zasięgnięciem pomocy ze strony ekspertów zajmujących się tym na co dzień. Na polskim rynku powstaje coraz więcej tego typu firm. Pomoc z ich strony znacznie przyśpiesza proces powstawania projektu, a także gwarantuje jego wysoką jakość zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym.

PIK STUDIO – Aranżacja powierzchni biurowych Warszawa