Czym powinna charakteryzować się przemyślana aranżacja powierzchni biurowych?

Home » BLOG » Blog » Czym powinna charakteryzować się przemyślana aranżacja powierzchni biurowych?

Aranżacja biura to zadanie, do którego trzeba podejść, mając świadomość, jakie wyzwania się z tym wiążą. Miejsce musi być dopasowane do sposobu funkcjonowania konkretnego przedsiębiorstwa. Jednocześnie powinno spełniać uniwersalne zasady, takie, jak chociażby ergonomia stanowisk pracy i właściwe oświetlenie przestrzeni.

Kwestie podstawowe

Biuro jest miejscem pracy, toteż musi być zaprojektowane z myślą o niej. Należy więc rzetelnie podejść do kwestii:

  1. potrzebnego wyposażenia
   Biurka stand up z regulowaną wysokością blatu? Duże stoły do pracy wspólnej? Komfortowe krzesła? Ergonomiczne meble to całkowita podstawa, a dobry specjalista musi wiedzieć, jak je wybrać.

 

  1. poczucia prywatności
   Nawet w biurach typu open space da się wdrożyć rozwiązania, dzięki którym stanowisko będzie w pewien sposób odseparowane od otaczającej przestrzeni. Przemyślana aranżacja powierzchni biurowej oraz w zasadzie aranżacja wszystkich wnętrz publicznych musi brać pod uwagą zarówno komfort fizyczny, jak też i komfort psychiczny użytkowniczek i użytkowników.

 

 1. Oświetlenie, kolorystyka, dekoracje
  Wszystkie te kwestie wpływają na wygodę, skupienie osób pracujących oraz na to, jak szybko będą się męczyć pracowniczki i pracownicy.

 

Aranżacja powierzchni biurowych w Warszawie – co jeszcze musi wziąć pod uwagę osoba projektująca?

Klient, nawet jeśli jeszcze do tej pory nie zlecał aranżowania biura specjalistom, często już po pierwszym kontakcie z usługodawcą może poznać, czy w profesjonalny sposób podchodzi on do zlecenia. Ustalić należy m.in. cel zmian. Jakie pomieszczenia mają być uwzględnione w danym biurze? Jaką funkcję ma spełniać każde z nich? Biura tylko pozornie są do siebie podobne. To, co może wydawać się drobnymi różnicami, w praktyce decyduje o poziomie funkcjonalności. W nowoczesnych biurach spotkamy się m.in. z pomieszczeniami socjalnymi, salkami konferencyjnymi, recepcją, przestrzeniami do pracy wspólnej oraz indywidualnymi stanowiskami. Przemyślana aranżacja musi bazować na oczekiwaniach klienta względem każdej z tych przestrzeni. Takie informacje można zdobyć jedynie na drodze komunikacji.

Firmy podejmujące się tego typu zadań w stolicy najczęściej mają spore doświadczenie nie tylko w aranżacji biur, ale też w projektowaniu wnętrz publicznych w Warszawie. Dobry specjalista jest w stanie wykorzystać zgromadzoną wcześniej wiedzę, ale nie po to, by decydować się na odtwórstwo. Celem jest stworzenie zindywidualizowanego, funkcjonalnego miejsca.

 

Jak umiejętnie wykorzystać to, co już istnieje?

Dobrym pomysłem może okazać się też wykorzystanie naturalnych walorów miejsca. Z taką sytuacją mamy do czynienia np. wtedy, gdy podkreśla się industrialny charakter obiektu. Innym przykładem zastosowania tej taktyki, jest np. uwzględnienie walorów krajobrazowych przestrzeni i zagospodarowanie pomieszczeń w taki sposób, żeby „wkomponować” je w aranżację biura. Realizacją tego podejścia jest np. zaplanowanie strefy chill-out w pomieszczeniu z widokiem na roślinność otaczającą budynek.